Extrakcia zubov múdrosti

Zuby múdrosti, osmičky, veľmi často prerezávajú na svoje miesto s komplikáciami. Príčinou je nedostatok miesta v sánke alebo v čeľusti. Zuby ostanú ležať v kosti neprerezané alebo sa prerežú iba čiastočne. Pod ďasno, ktoré prekrýva neúplne prerezanú osmičku, sa dostávajú zvyšky jedla a prítomné baktérie vyvolávajú zápal.

Ak zuby múdrosti ostanú neprerezané a nespôsobujú problémy, nie je potrebné ich extrahovať. Ak sa však opakuje zápal a bolesti, je nevyhnutné odstrániť ďasno nad zubom alebo vytiahnuť celý zub.

Vytiahnutie - extrakcia je často vykonávaná ako chirurgický zákrok. V znecitlivené sa najčastejšie rozdelí vrtáčikom na menšie časti a tie sa vyberú. Zákrok trvá niekedy 5 minút, niekedy aj 45 minút. Rana po extrakcii sa zašije (ochrana pred vniknutím nečistôt) a hojenie prebieha rýchlejšie. Antibiotiká zvyčajne nie sú potrebné. Vhodné sú lieky proti bolesti, ľadové obklady a jedna injekcia hydrokortizonu proti opuchu.

Zákrok nie je bolestivý. Pravidelné ľadové obklady počas jedného dňa a dvakrát denne výplachy chlórhexidínom znižujú komplikácie hojenia na minimum.