Technológie

Špičková diagnostika kazu a zápalu
Pri bežnom vyšetrení kazu a zápalu zrkadielkom a sondou môžeme zistiť iba veľké a viditeľné zmeny.
Sú to kazy, ktoré musíme vŕtať a ošetriť výplňou. Všeobecne takto zistíme len 30% zmien.
Ak chceme pacientovi pomôcť preventívne, keď začínajúci kaz je možné úplne vyliečiť alebo zastaviť chemicky bez vŕtania, musíme ho vedieť v takomto začínajúcom štádiu aj vyšetriť.
Pacientovi usporíme čas a financie a ochránime ho od bolesti.

Viziografia
Vyšetrením, ktorým dokážeme zistiť aj tie najmenšie zmeny na zube (niekoľko stotín milimetra veľké kazy) a začínajúce zmeny na povrchu kosti, ktorá sa mení pri zápale (začínajúca parodontitída), je rentgenové vyšetrenie pomocou viziografie. Namiesto malej rtg snímky snímkujeme zub a kosť senzorom. Obraz sa zobrazí o 10 sekúnd na veľkej ploche monitora počítača. Všetky detaily si môžeme zväčšiť, zafarbiť tak, aby sme videli aj tie najmenšie detaily. Vyšetrenie je nebolestivé, žiarenie je znížené cca 2é násobne, hodnota diagnostiky sa zvyšuje o 60%.

Diagnodent
Vynikajúcim prístrojom je DIAGNODENT. Koncovku tohto laserového prístroja priložíme k povrchu zuba. Každá hrúbka tkaniva zuba sa prejaví signálom na číselnej stupnici. Čím je číslo vyššie, tým hlbší kaz sa skrýva pod povrchom. Vyšetrenie je nebolestivé.

Testy na riziko kazu a zápalu
Vyšetrenie baktérií, ktoré vyvolávajp kaz, môže pacientovi zostaviť individuálny program, ako má predchádzať kazu a zápalu. Zisťuje sa zo slín a z parodontálneho vačku. Množstvo prítomných baktérií znamená stupeň rizika.