Vyšetrenie rizika kazu a zápalu

Zubný kaz je prenosné infekčné ochorenie a je dôsledkom vysokého počtu baktérií v ústach. Sú to Streptococcus mutans (SM) a Lactobacillus (LB). Tieto baktérie požierajú v ústach cukor a vylučujú kyseliny, ktoré zmäkčujú povrch a postupne aj vnútro zuba, vzniká diera - kaz. Toto prebieha denne, dve minúty po zjedení a vypití všetkého, čo má cukor. Poškodená sklovina nemá nervy, preto kaz necítime. Bolesť začína, až keď je poškodená zubovina, cez ktorú preniknú baktérie do koreňa a z neho do celého organizmu.

Cieľom je znížiť množstvo škodlivých baktérií, obmedziť jedlá a nápoje s cukrom, ktorý sa mení na kyseliny - MENEJ cukru, zvýšiť odolnosť zubov pomocou fluoridov - VIAC FLUORIDOV a tak zabrániť vzniku nových kazov - ŽIADNY KAZ.

Typy kazu:

CENTRÁLNY KAZ - v jamkách
žuvacie plochy majú prirodzené jamky a ryhy, v ktorých sa zachytávajú zvyšky jedla.

MEDZIZUBNÝ KAZ
Hladké lícne a jazykové plochy sú odolnejši voči poškodeniu. Nejnebezpečnejšie sú plochy medzi zubami, kde sa dostaneme len zubnou niťou a medzizubnou kefkou.

KRČKOVÝ A KOREŇOVÝ KAZ
Krčkový kaz vzniká pri častom jedení a pití sladkých lepivých jedál a nápojov (banán, džem, sušené ovocie, džúsy...). Kaz na koreni vzniká po obnažení koreňa následkom ústupu ďasna.

PREDPOKLADY PRE VZNIK KAZU má ten, kto má v ústach:
- vysoký počet baktérií (SM, LB)
- suchosť v ústach
- hlboké ryhy a jamky v sklovine
- poškodenú sklovinu
- obnažený koreň
- zlú ústnu hygienu, nepoužíva zubnú niť, medzizubné kefky
- často je sladené jedlá a nápoje s normálnym cukrom
- nedostatočne zuby fluoriduje

ZABRÁNENIE KAZU
Vyšetrenie a diagnóza: vysoké riziko na vznik kazu zistíme vyšetrením sliny na počet baktérií SM a LB. Kaz pod plombou a medzi zubami zistíme pravidelným rentgenovým vyšetrením (1x za 12 - 24 mesiacov).

Možnosti liečby

Výplne
Zub podľa veľkosti poškodenia po odstránení kazu s baktériami ošetrujeme výplňou - plombou alebo korunkou.

Pečatenie zubov
Hlboké ryhy a jamky v zuboch ihneď po prerezaní do úst u detí zaliať - zapečatiť. Zabránime tak prenikaniu baktérií do zuba pri zlej hygiene.

Roztoky proti baktériám
Odporúčame 2x denne 8 dní pri vysokom počte rizikových baktérií.

Vytvrdzovanie fluoridmi
Jedenkrát týždenne pred spaním po vyčistení zubnou pastou, potierame všetky plochy všetkých zubov koncentrovaným fluoridovým preparátom Elmex-gél počas dvoch minút. Nevyplachovať, nič viac nejesť, nepiť. Vytvrdí sa zubná sklovina a zahoja sa začínajúce kazy.

Aj malá farebná zmena môže znamenať hlboký kaz.